FSU Alumni Association

In Memoriam

In Memoriam Directory

 

VIRES Fall 2021

Ruth (née Wilson) Sherman (B.S. '39)

Louise (née Thrasher) Carpenter (B.M. '41)
Sara (née Woodruff) Eagle (B.A. '40)
Mary (née Harding) Galbreath (B.S. '40)
Vivian (née Ahlsweh) Williams (B.A. '41)
Mary (née Adams) Brothers (B.A. '42)
Rosalie (née Glickman) Grossberg (B.A. '42)
Kathryn (née Galt) Janson (B.A. '42)
Mary (née Alissandratos) Kelly (B.S. '42)
Grace (née Bail) Mozo (B.A. '42)
Janet Wells Ed.D. (B.S. '42)
Georgia (née Leedy) Stewart (B.S. '43)
Carolyn King (B.S. '46)
Harriette McCarter (B.A. '46, M.A. '52)
Martha Wight (B.S. '46)
Richard Langston M.D. (B.S. '47)
Joyce (née Rosenthal) Schechter (B.S. '47)
Iris (née Johnston) Siewers (B.S. '47)
Sarah (née Williams) Banaszak (B.S. '48)
Robert Hall (B.S. '48)
Rose (née Mayhew) Harvey (B.S. '48)
Lois (née Snyder) Sessions (B.S. '48)
W. Hill Jr. (B.S. '49, M.S. '50)
Kenneth MacLean Sr. (B.S. '49, M.S. '53)
Ruth Milton (B.S. '49, M.S. '56)
Russell Camarda (B.A. '50)
Graydon Deland Jr. (B.A. '50)
Marvilene (née McCall) Sage (B.S. '50)
Chester Silas (B.S. '50, M.S. '54)
Jane (née McLeod) Summitt (B.S. '50)
Hilda (née Sanchez) Krousel (M.A. '51)
Lillian (née Oelslager) Lastinger  (B.A. '51)
Bettysue (née Davidson) Nall (B.A. '51)
Laurie (née Plant) Rainer (B.S. '51)
Millard Sales Sr. (M.S. '51)
Beverly Vanture  (B.A. '51)
Carolyn Curry
Lucia (née Rice) Martin (B.S. '52)
Vivian (née Miller) Parrott (B.S. '52)
Mitchell Sutherland (B.S. '52)
Winnie (née McSwain) Brandes (B.M. '53)
Sallie Grant Ph.D. (B.S. '53, M.S. '60)
Beverly (née Bunker) Kercher (B.S. '53)
Edwin Richardson Jr. (B.S. '53)
Richard Turk (B.S. '53)
Arvy Wang (B.S. '53, M.S. '58)
Stephen Bailey (B.S. '54)
Ruth (née Johnson) Childers (B.S. '54)
Leila (née Lynch) Martin (B.S. '54)
Robert O'Connell (B.S. '54)
Carmine Regna (B.S. '54)
Nancy (née McAfee) Simpson (B.S. '54)
William Evans Ed.D. (B.S. '55, M.S. '56)
James Harkins (B.S. '55)
Ronald King (B.S. '55)
Charles Krblich (B.S. '55)
C Nelson (B.S. '55)
John Presley (Ph.D. '55)
Carl Babski (B.S. '56, M.S. '59)
Robert Culliver (B.S. '56)
Horace Loftin Jr. (M.A. '56, Ph.D. '65)
Wavine (née Curry) Norris (B.S. '56)
June (née Watson) Johnson (B.S. '57. M.S. '58)
Jeanette (née Puckett) Perrine (B.S. '57)
Elizabeth (née Edwards) Sessions (B.S. '57)
David Sherman (B.S. '57)
John Timmons (B.S. '57)
Andrew Beverly (B.S. '58)
Clarence Boynton (B.S. '58)
James Cobbs (B.S. '58)
James Jackson (B.S. '58)
Philip Johnson (B.S. '58)
Derryl (née Grace) Kasler (B.S. '58)
Eugene Lewis Sr. (B.S. '58)
Richard Tengstedt (B.S. '58, M.S. '78)
Hal Dyer (B.S. '59, M.S. '63)
Emory Hubbard (M.S. '59)
Edith (née Ura) Levine (B.S. '59)
Salleann (née Beardsley) Mills (B.S. '59)
Jimmy Givens (B.S. '60)
Olivia (née Warley) Gutoff (B.Mus.Ed '60) 
Frank Keel Sr. (B.S. '60)
Joanne (née Stalnaker) Laurene (B.A. '60)
William Lindsey (B.S. '60)
Robert Lovett (M.S. '60)
John McQuestion (B.S. '60)
Nancy (née Gross) Pache (B.S. '60)
Norman Gould (Ph.D. '61)
Harriet Hiers (B.S. '61)
Carol (née Maas) Orthoefer (B.S. '61)
Nancy (née Bild) Wiley (B.S. '61)
Betsy (née Conlon) Balzano Ph.D. (M.S. '62, Ph.D. '70)
Kay (née Tauscher) Dobson (B.A. '62)
Kathleen (née Hutchins) Hintz (B.S. '62)
Roger Johnson Sr. (B.S. '62)
Hugh Jones (B.M. '62, M.M. '66)
William Moon Ph.D. (Ph.D. '62)
Shirley (née Wynn) Parrish (B.S. '62)
Brian Ramsey (Ph.D. '62)
David Reinhardt (B.S. '62)
Bernard Swindell (B.S. '62)
Glenn Fuller Ed.D. (B.S. '63)
John Green Ph.D. (B.S. '63, Ph.D. '81)
James Summers (Ph.D. '63)
David Taunton Ph.D. (B.S. '63, M.S. '70, Ph.D. '73)
Manning Willson Jr. (B.S. '63)
Frederick Bapp (M.S. '64)
Leon Cassels (B.S. '64)
Marshall Crum (B.S. '64)
Robert Maghan III (B.S. '64)
Hasseltine Roberts (M.S. .64')
Edwin Tooke Jr. (B.S. '64, M.S. 68)
Leitner (née Baker) Daleen (B.S. '65, M.A. '84)
Catherine (née Domengeaux) Harley (B.S. '65)
John Hungerbuhler (B.S. '65)
Glen Marsteller (M.S. '65)
Don Murray (B.S. '65)
Gerald Roper (B.S. '65)
Laurence Adkison Sr. (B.S. '66)
Rosalind (née Bland) Baxley (B.S. '66)
Emmet Harbeson (B.S. '66)
Thomas Holland (M.S.W. '66)
James Kersh Jr. (B.A. '66, J.D. '69)
James Martin III (B.S. '66)
Jack Olsen (B.S. '66)
Storrs Olson (B.S. '66, M.S. '68)
Neal Pierce (B.S. '66)
William Roughead Jr. (Ph.D. '66)
Molly (née Alderson) Sapp (B.S. '66)
Donald Conner (B.A. '67)
David Lee Sr. (B.S. '67)
Bruce Miller (B.A. '67)
Patricia (née Enzor) Parker (M.S. '67)
Bruce Teeters (B.S. '67, M.B.A. '68)
John Vanstone (B.S. '67)
Larry Wells (B.S. '67)
Barbara Carson (M.S. '68)
John McGinniss Ph.D. (Ph.D. '68)
Neal O'Neal Jr. (Ph.D. '68)
Cissy (née Gibbons) Parades (B.S. '68)
Allan Ragsdale (B.A. '68)
Helen (née Cleaveland) Simmons (B.S. '68)
Susan Sinot (B.S. '68)
Glenn Stillion Ph.D. (Ph.D. '68)
Thurman Talley Ph.D. (Ph.D. '68)
Elaine Thomas (B.A. 68')
John Dowd Esq. (J.D. '69)
Theodore Horton (B.S. '69)
Jack Kang (M.S. '69)
Ronald McGuire (M.S. '69)
Michael Molett (B.A. '69)
Judith (née Shaffer) Newby (B.S. '69)
Stephanie (née Roush) Petrandis (B.A. '69)
James Roberts Ph.D. (Ph.D. '69)
Donna (née Walker) Rouse (B.A. '69)
Larry Teasley (B.S. '69)
Rob Jamison II (B.S. '70)
Balraj Mehta (M.S. '70)
Charles Morant III (Ph.D. '70)
Thomas Price Ph.D. (Ph.D. '70)
Robert Ritcey (B.M. '70) Educ.
Robert Sanders (M.S. '70)
G Usher (B.S. '70)
Larry Wood Sr. (B.S. '70)
Doris (née Stevens) Cantey Ph.D. (Ph.D. '71)
Robert Cotton (B.S. '71, M.A. '73)
Stella (née Schmahl) Cottrell (B.A. '71)
John Cunningham Jr. (B.A. '71)
Edward Harvey (B.S. '71, J.D. '73)
Jay Hyman (B.A. '71, M.S.W. '73, M.S. '77)
Suzanne (née Swann) Laws (M.S. '71)
Beverly Lindley (B.S. '71)
Henry Luttrell (MBA '71)
Julie (née Bartels) Mannheimer (B.S. '71)
Joette (née Fears) Register (B.A. '71)
Sylvia (née Morris) Smith (M.S. '71)
Robert Waggoner (Ph.D. '71)
William Waters Jr. (Ed.D '71)
William Wicker Ph.D. (M.A.S. '71, Ph.D. '77)
Kenneth Williams (M.S. '71)
Magnolia (née Galloway) Allen (B.A. '72)
Martin Berger (B.A. '72, M.P.A. '74)
George Bywater (B.A. '72)
Cynthia Chapman (B.S. '72)
Frank Charles III (B.A. '72)
John Harrington Jr. (B.S. '72)
Billie Jones (Ed.D '72)
Tony McAlister (B.S. '72)
Mary McCall (M.A. '72, J.D. '79)
Nancy (née Isidoro) Sharkus (B.S. '72)
Sheila (née Stephenson) Soberay (B.S. ’72)
Mary (née Kotsanos) Thomas (M.S. '72)
Craig Townsend Sr. (B.A. '72)
Martin Zimmerman (B.S. '73)
Michael Chaiffetz (M.S. '73)
Joseph DeRoss Jr. (B.S. '73)
Frank MacAluso (B.S. '73)
Robert O'Kelley (B.S. '73)
Lee Plank (B.S. '73)
Keith Schroyer (B.A.S.W. '73, M.S.W. '74)
Steven Adamick (M.A. '74)
Michael Baird (B.A. '74)
Donald Holland (B.S. '74)
Bobbie Jones (MBA '74)
William McCranie (B.S. '74)
Valma Pigford Ph.D. (Ph.D. '74)
Wanda (née Herring) Coffield (B.S. '75)
Harriet Jordan-Holder (B.S. '75)
David Kallenborn (B.S. '75, M.S. '77)
Pamela Manavian (B.A. '75, M.A. '78)
Thomas Potts (B.S. '75)
Lance Scalf Ph.D. (M.S. '75, Ph.D. '78)
Tondalah Vial (B.S. '75)
Enos Kerr IV (B.S. '76)
John Loyd (B.S. '76)
Pamela Lutton (J.D. '76)
Kathryn Murphey (B.S. '76)
David Richards (Ph.D. '76)
John Ruddell Jr. (M.S. '76)
Ernest Beasley III (B.S. '77, M.S. '79)
David Cash Jr. (B.S. '77)
Charles Davis (B.S. '77, M.S. '83)
John Fergus (M.S. '77)
Juan Martinez (M.A. '77, Ph.D. '92)
Kathryn Murphy (B.S. '77)
J Rayburn II (Ph.D. '77)
Eleanor (née Warren) Sassard (M.S. '77)
Stephen Connor (B.S. '78)
Davis Holland Jr. (Ph.D. '78)
Lyn Kittle (B.S. '78)
Donald Schneider (M.S. '78)
George Snider Jr. (B.S. '78)
James Wynn (B.S. '78)
Virginia Blalock (Ed.S. '79)
Mary (née Jones) Connell (B.S. '79)
John Moerlins Jr. (M.S. '79)
Florance Sharkey (B.S. '79)
George Bajalia (B.S. '80)
Colleen (née  Spencer) Hudgen (B.S. '80)
Mary Parker-Abernathy Specialist in Education
Michael Cook (B.S. '81)
Donald Farshing Jr. (Ph.D. '81)
Carol Graham Ph.D. (B.S. '81, M.S. '83, Ph.D. '96)
Tony Hamby (B.S. '82)
John Pelham Jr. (J.D. '82)
Sherry (née Reed) Potts (B.S. '82)
Jone Sue (M.S.W. '82)
Ronald Woody III (B.S. '82)
Edmund Poehlman III (B.F.A. '83)
Glenn Skaarhaug (B.S. '83)
Cathy Gerrell Tietjen (B.S. '83)
Vincent Torpy Jr. (J.D. '83)
Margie (née Jones) Brosch (B.S. '84)
Sidney Fleishman (B.S. '84, M.S. '87)
William Shephard (Ph.D. '84)
Yvonne Thomas (B.F.A. '84)
Dolores (née DeLand) Ingraham (B.A. '86)
Gigi (née Jackson) Williams (M.S.W. '86)
William Worcester (B.S. '86, M.A.C.C. '87)
Maurice Cabrera (B.S. '88)
Kathleen Raynovic (M.S.W. '88)
Andrew Pickett (B.S. '89)
Douglas Dandridge (B.S. '90)
Douglas Kirkland (B.A. '90)
Monica (née Trunzo) Olsen (B.S. '90)
Patrick Burns (B.S. '91)
Christine (née Kaserer) Grow (M.S. '91)
Stephen Amiss (M.A. '92)
Susan (née Houghton) Audino (B.S. '92)
James Rich (M.S. '92)
Kristine Schneggenburger (B.S. '92)
Shirley (née Coomansingh) Belcon (M.S.W. '93)
Jason Esteve (B.S. '93)
Byron Underwood (B.S. '93)
William Sharpe Esq. (B.A. '94, J.D. '98)
Delbert Springer (B.S. '94)
Charles Ford Jr. (Ph.D. '95)
Maryann Kailing (B.A. '95)
Juan Rios (M.M. '95)
Sara (née Loveless) Leverette (B.S. '97)
Steven Melamed Sr. (Ph.D. '97)
Meryl (née Martinez) Enright (M.S. '98)
William Toy (B.S. '99)
Donna (née Palmer) Wilkerson (B.A. '99)
Susan (née Smiley) Mann (B.S. '00, M.A. '09)
Barbara Oeffner (M.S. '00)
Patrick Jinks (B.S. '01, M.A.C.C. '02)
Michelle Barr (B.S. '02)
Ruth Martinelli (B.S. '02)
Mandy Bice (B.S. '03)
Benjamin Bivins M.D. (M.F.A. '04)
Daniel McFarland (B.S. '04)
Gregory Tillman Ph.D. (Ph.D. '05)
Richard Moleski (B.A. '06)
Sheryl (' née Rose) Wightman (B.S.W. '06)
Daniel Alfin (B.S. '07)
Edem Ablordeppey (B.S. '08)
Brianna Barry (B.S. '09)

Joseph Rucks (B.S. '11)
Kimberly Little (B.S. '12, M.S.W. '21)
Jorge Lagos (M.S. '13)
Christopher Matos (B.S. '14, M.P.H. ' 17)
Brandon Smoot (J.D. '14)
John Ryor Ph.D. (Ph.D. '15)
Tyler Heiserman Jr. (B.S. '18)
Juan Mendez (B.S. '18)

Eleni Deslis (B.S. '20)
Victor Pena III (B.S. '20)

 

VIRES Spring 2021

Frederica (née Roberts) Rawls (B.A. ’39)

Frances (née Hodges) Roberts (B.A. ’39, M.S. ’66)

Doris (née Guthrie) Boone (B.S. ’44)

Mary (née Ringler) Cooper (B.S. ’44)

Audrey (née Gant) Cowley (B.A. ‘44)

Gloria (née Collins) Cullen (B.S. ‘44)

Fay (née Hall) Dekay (B.S. ‘46)

Emilie (née Johnston) Dye (B.S. ‘46)

Betty (née Lamb) Huston (B.M. ‘47)

Roberta (née McVey) King (B.S. ‘47)

Katherine (née Johnson) Rogers (B.S. ‘47)

Elizabeth (née Evans) Ruggles (B.S. ‘48)

Jeanne (née Harper) Saunders (B.S. ‘48)

Raymond (née Bollinger) Thornton (B.S. ‘48)

Rosa (née Davis) Tomberlin (B.S. ‘48)

William Tomlinson (B.S. ‘48)

Mary Wheeler (B.S. ‘49)

 

Robert Case (B.S. ‘50)

Juanita (née Hanson) Gibson (B.A. ‘50)

Richard Dynes (B.S. ‘50, M.S. ‘54)

Patricia Rose (B.A. M.A., ‘50, ‘55)

Evelyn (née Cribbs) Presley (B.S. ‘50, M.S. ‘59)

Anne (née Gregory) Deaver (B.S. ‘51)

Cecil Beach (M.A., ‘52)

Henry Davis, Jr. (B.S. ‘52)

Mary Essel (M.M., ‘52)

Joanne (née Byrd) Rogers (M.M., ‘52)

Mary (née Finch) Blodgett (M.S. ‘53)

Mary (née Summers) Erickson (B.S. ‘53)

Wanda Etheridge (B.S. ‘53)

Natholyn (née Stephens) Garvin (B.S. ‘53)

William Golden, Sr. (M.S. ‘53)

Margaret (née Hoadley) Peacock (B.A. ‘53, M.A., ‘55)

Betty (née Gilbert) Roberts (B.S. ‘53)

Minnie (née Tubbs) Walden (B.S. ‘53)

Carolyn (née Gola) Fabien (B.A. ‘54)

William Lapinski (B.S. ‘54, M.S. ‘59)

Henry Long, Jr. (B.S. ‘54)

Betty Sue (née Fryer) Veal (B.S. ‘54)

Alma (née Midyette) Whitehead (B.S. ‘54)

Gladys Jean (née Brownlee) Gray (B.S. ‘55)

Steve Kalenich, Jr. (B.S. ‘55)

Charlotte (née Miller) Laffitte (B.S. ‘55)

James Broderick (B.A. ‘56)

Kathleen (née Hamilton) Fraundorfer (B.S. ‘56)

Martha (née King) Graham (B.S. ‘56)

Enoch Hanna (B.S. ‘56)

Jo Ann (née Howard) Patray (B.S. ‘56)

Paul Wernke (B.S. ‘56)

Beverly (née Davis) Brashaw (B.S. ‘57)

Elinor (née Welbes) Gersten (B.S. ‘57)

Edna (née Runnels) Ranck (B.A. ‘57)

Edward Vaughan (B.S. ‘57)

Philip Bliss (B.S. ‘57, M.S. ‘59, Ed.D. ‘71)

Norma (née Trippodo) Ragsdale (B.S. ‘57, M.S. ‘61)

Sarah (née Sinclair) Chalker (B.S. ‘58)

Robert Cobb (B.S. ‘58)

Gary Kissinger (B.S. ‘58)

Margaret Kremin (B.S. ‘58)

Ray Munroe, Sr. (B.S. ‘58)

James Ragans, Jr. (B.A. ‘58)

Zack Shelley, Jr. (B.S. ‘58)

Charles Wynn (B.S. ‘58)

William Clendinen, Sr. (B.S. ‘59, M.S. ‘62)

Smelia Damjanovich (M.S. ‘59)

Michael Depalmer, Sr. (B.S. ‘59)

Sara (née Chestang) Elder, (B.S. ‘59)

Richard Elwood (B.S. ‘59)

Donald Simpson (B.S. ‘59)

James Wade (B.S. ‘59)

Benjamin Birchfield (B.S. ‘60)

Alice (née Lupo) Bischoff, (B.S. ‘60)

John Chason (B.S. ‘60)

Johnnie Collins (B.S. ‘60)

Larry Engberg (B.S. ‘60)

Margaret Ferqueron (B.S. ‘60, Ph.D. ‘73)

George Fordham (B.S. ‘60)

Catherine (née Nicholson) Guthrie (M.S. ‘60)

James Morrison (B.S. ‘60, M.S. ‘60, Ph.D. ‘69)

Mary (née Betts) Cotton (B.A. ‘61, M.S. ‘63)

Marilyn (née Hager) Elmer (M.S. ‘61)

James Farmer (B.S. ‘61)

Paul Gushwa (B.S. ‘61)

Lynn Morrell (B.S. ‘61)

Dan Voich, Jr. (B.S. M.B.A. ‘61, ‘62)

Betty (née Helms) Applewhite (B.S. ‘62)

Mary Donnelly (B.A. ‘62)

Donald Hanson, Jr. (B.S. ‘62)

Alicia (née Wylie) Hawkins (B.S. ‘62)

Robert Kilburn (B.S. ‘62)

Kenneth True (B.S. ‘62, M.S. ‘63)

James Brewer (M.S. ‘63, Ph.D. ‘65)

Claudia (née Croy) Burton (B.A. ‘63, M.A., ‘70)

Luther Franklin (Ph.D. ‘63)

James Fredericks (B.S. ‘63)

Eugene McDowell (B.S. ‘63)

George Mugge (B.S. ‘63)

Janice (née Freeman) Roback (B.S. ‘63)

Francis Spena (B.A. ‘63, M.A., ‘65)

Elizabeth (née Kay) Zipse (B.S. ‘63)

Lewie Andrews (B.S. ‘64)

William Burnette, Sr. (B.S. ‘64)

Allen Craig (B.S. ‘64)

Barry Davis (B.S. M.Acc., ‘64, ‘80)

William Dupree (B.S. ‘64)

Irvin Frutchey, Jr. (B.S. ‘64)

Clarence Romig (B.S. ‘64)

Hazen Sadler (B.S. ‘64)

Frank Birgfeld (B.S. ‘65)

Powell Blue (B.S. ‘65)

George Bohn, Jr. (B.S. ‘65)

John Henderson, III (B.S. ‘65)

James Hewitt (B.S. ‘65)

Robert Roddenberry (B.S. ‘65)

Raymond Schroeder (B.S. ‘65)

Katharine (née Stubbs) Ward (B.S. ‘65, M.S.W. ‘74)

Ann (née Robidoux) Little (B.S. M.S. ‘66, ‘68)

Audie Smith (B.M. ‘66, M.M.Educ., ‘70, Ed.D. ‘85)

Barbara (née Jeter) Smith (B.M.E., ‘66)

John Smith (B.S. ‘66)

Katharine (née Jackson) Willis (B.A. ‘66)

Ernest Burgess, Jr. (M.S. ‘67, Ph.D. ‘79)

Mabry Futch, Jr. (B.A. ‘67)

Richard Hogan (B.A. ‘67)

Elizabeth (née McKinnon) Jones (B.S. ‘67, M.S. ‘70)

Robin (née Hood) Leach (B.A. ‘67, M.S. ‘79, Ph.D. ‘90)

David Mannheimer (B.A. ‘67)

Paul Smith, Jr. (B.A. ‘67)

John Adams (B.S. ‘68)

Richard Dolan (B.A. ‘68)

Martha (née Fellows) Dunlap (B.S. ‘68, M.S. ‘72)

David Ford (B.S. ‘68)

Thomas Morgan (B.S. ‘68)

Lillian (née King) Sasnett (M.S. ‘68)

George Thornbury, Jr. (B.S. ‘68)

Dennis Carroccio (B.M. ‘69)

Michael Doherty (M.M.Educ., ‘69)

Karin (née Bush) Dunn (B.S. ‘69)

Gerald Goldstein (B.S. ‘69)

Mildred (née Gatewood) Hommer (M.S.W. ‘69)

Ralph Lingenfelter (B.S. ‘69)

Ann (née Hsu) Lo (M.A., ‘69)

John Losak (Ph.D. ‘69)

Michael Mallardi (B.S. ‘69)

Park Miller (B.S. ‘69)

Richard Mitchell, Jr. (B.S. ‘69)

Joanne (née Crisp) Ragans (M.S. ‘69)

Gertrude (née Totten) Vanderbeck (M.A., ‘69)

James Wetherington (B.S. ‘69)

Frank Bobe, Jr. (B.S. ‘70)

Arthur Chete (B.S.W., ‘70)

Anna (née Pope) Cianci (B.S. ‘70)

Woody Guthrie (B.S. ‘70)

James Lester, III (M.S.W. ‘70)

David Tripp (B.A. ‘70)

Hector Villarreal (B.S. ‘70)

Malachi Troup (B.S. M.S.W. ‘70, ‘72)

George Mitchell, Jr. (B.S. M.P.A., ‘70, ‘79)

Kenneth Busch (Ph.D. ‘71)

Linda (née Wiggers) Bush (B.M. Educ., ‘71)

Colleen (née McNamara) Chase (B.A. ‘71)

William Donohoe, Jr. (B.S.W., ‘71)

Jerry Glass (B.S. ‘71)

Sandra (née Kemp) Harris (M.S. ‘71)

Harriet (née Bunting) Hendry (B.S. M.S. Specialist ‘71, ‘78, ‘94)

Karl Ijams (Ph.D. ‘71)

Michael Price (B.S. ‘71)

Cathy Rentschler (M.S. ‘71)

Kenneth Utter (B.S. ‘71)

Robert McTague, Jr. (B.S. M.S.W. ‘71, ‘73)

Linda (née Harden) Vason (B.S. M.S. ‘71, ‘73)

Mary Buford (B.S. ‘72)

Douglas Carson (M.A., ‘72)

Lillian (née Jordan) Cope (Ph.D. ‘72)

John Eller (B.S. ‘72)

John Gordy (B.A. M.A., ‘72, ‘73)

Deborah (née White) Hackley (B.S.W., ‘72)

Stephen Kohut, Jr. (B.S. ‘72)

Thomas Linehan (B.S.W., ‘72)

John O'Hara, Jr. (B.A. J.D., ‘72, ‘77)

Philip Ramer (B.S.W., ‘72)

Charles Russell, Sr. (Ed.D. ‘72)

Marianne (née Deadman) Ryan (M.S. ‘72)

Gerald Waldron (B.S. M.A., ‘72, ‘74)

Lynwood Arnold, Jr. (J.D., ‘73)

Thomas Bowers (M.S. ‘73)

Thomas Brown, Sr. (B.A. ‘73)

Philip Chandler (B.S. ‘73)

Marielena Chen (B.S. ‘73)

Gary Dawson (M.S.W. ‘73)

Larry Folsom (B.S. ‘73)

Robert Galt (B.S. ‘73)

James Halligan, III (B.S.W., ‘73, B.S. ‘78, M.S. ‘79)

Cindy (née Newbold) McCarthy (B.S. ‘73)

John Morgan (B.S. ‘73)

Leland Park (M.A.S., Ph.D. ‘73, ‘74)

Marcia (née Ziegler) Whittenberger (B.S. ‘73, M.S. ‘76, Ph.D. ‘82)

Joseph Boyd (J.D., ‘74)

Robert Coley (M.B.A. ‘74)

Deborah (née Burton) Kane (B.S. ‘74)

Thomas Klein (B.S.W., ‘74, M.S.W. ‘75, J.D., ‘82)

Mary (née Brandt) Long (B.S. ‘74)

Harry McGhin (B.S. ‘74)

Ronald Montford (B.S. ‘74)

Joan (née Earnest) Skup (B.S. ‘74)

Joyce Barmettler (B.S. ‘75)

Charles Blume (B.S. ‘75, M.S.P., ‘76)

James Faucett (B.A. ‘75)

James Godwin, III (B.A. ‘75)

John Hampton, Sr. (B.S. ‘75)

Robert Hurst (M.S.P., ‘75, M.P.A., ‘76)

Yvette McKinney (B.S. ‘75)

Eugene Curtis, III (M.S.P., ‘76)

Robert Moyer, Jr. (B.S. ‘76)

Nan (née Morrow) Stowell, (B.S. ‘76, M.B.A. ‘97)

Michael Fredericks, (M.S. ‘77)

Cleo Love, (M.S. Specialist ‘77, ‘79)

Susan Orrick, (B.F.A., ‘77)

Carolyn (née Sedore) Rayboun, (B.M.E., ‘77)

Gloria (née Bowen) Schmertmann, (B.M.E., ‘77)

Juanita (née Cobb) Bailey, (Ph.D. ‘78)

Martin Bobek, (B.S. ‘78)

William Pugh, (M.S. Ph.D. ‘78, ‘86)

Robert Stanny, (M.S. Ph.D. ‘78, ‘80)

Marvin Suber, (B.S. ‘78)

Barry Bubb, (B.S. ‘79)

John Crotty, (B.S. ‘79)

Robert Fulford, Jr. (B.S. ‘79)

Nancy Gabrielsen, (M.S. Ph.D. ‘79, ‘91)

Carol Schwarz, (B.S. ‘79)

Melville Butt, (M.S. ‘80)

Amy Datz, (B.S. ‘80)

Lucy (née Boozer) Harward (Specialist ‘80, Ph.D. ‘84)

Francisco Negron (B.S. ‘80)

Vernon Peeples, Jr. (B.A. ‘80)

Myles Thompson (M.F.A., ‘80)

Gregory Cook (M.B.A. ‘81)

Alison (née Orrick) Herrington (B.S.N., ‘81)

Lacey Moore, Sr. (B.S. ‘81)

Michael Auerbach (M.S. Ph.D. ‘82)

John Murphy (B.A. ‘82)

Elizabeth Novinger (Ph.D. ‘82)

Iris Taylor (B.S. ‘82)

David Akinsanya (B.S. ‘83)

Lloyd Day (B.S. ‘83)

King McCaskill, Jr. (B.A. ‘83)

Betty (née Reddick) Daniels (M.S. ‘84)

Stephen Fields (Ph.D. ‘84)

Ruby (née Downing) Jordan (B.A. ‘84)

Laura (née Kickliter) Lewis (B.S. ‘84)

Paul Bennett (B.S. ‘85)

Dona (née Reed) Cormier (B.S. ‘85)

Stephanie Dunham (B.A. ‘85)

Greg Farmer (M.S. ‘85)

Vesta (née Taylor) Gray (B.S. ‘85)

David Patik (B.S. & B.S. ‘85)

Brenda Aikens (B.A. ‘86)

Thomas Mabee (Ph.D. ‘86)

Kathleen (née Dodge) McWilliams (B.S. ‘86)

Kimberly (née Revell) Mitchell (B.A. ‘86)

Michael Boll (B.S. ‘87, M.B.A. ‘92)

Elizabeth Bond (B.A. ‘87)

Marcia (née Lynch) Hall (M.S.W. ‘87)

Christopher Hockett (B.F.A., ‘88)

Brian LaVigne (B.S. & B.S. ‘88)

Glen Schuster (M.S. ‘88)

Gail Buckland (B.S. ‘89)

Charles Jones (B.S. ‘89

William Frank (B.S. ‘91)

Earlette Head (B.S. ‘91)

Edward Hodgson (B.S. ‘91)

Barbara (née Scruggs) Power (B.A. ‘91)

Melinda Brookins (B.S. ‘92)

Stephen Smith (B.S. ‘92)

Janice (née Gross) Wells (Ph.D. ‘92)

David LaJeunesse (B.M.E., ‘93, M.S. ‘05)

Kenneth Carey (B.S. ‘94)

Victoria Doud (B.S.N., ‘94)

Tommy Lightsey (M.S.W. ‘94)

James Dunn (B.S. ‘95)

Dimitri Diatchenko (M.M., ‘96)

Jason Stein (B.S. ‘97)

Dessieann Harvey (B.S. ‘98, M.S.W. ‘99)

Heidi Hansen (B.S. ‘99)

Paul Fijman (J.D., ‘00)

Elizabeth Stanton (B.S. ‘00)

Brian Dudley (B.S. ‘01)

Perry Dollinger (B.S. ‘02)

James Stone, Jr. (M.S.W. ‘02)

Amy Workman (B.A. ‘03)

Luther Elliott, IV (B.S. & B.S. ‘04)

Florence McCutchen (M.S.N., ‘04)

Deborah (née Lambert) Higdon (B.S. ‘05)

Sally Klein (M.S.W. ‘05)

Denise (née Brown) Stiegler (M.S. ‘07)

Andrew Forsyth (B.S. ‘08)

Kyle Powers (B.S. ‘08, M.D., ‘13)

Brooke Robertson (B.A. ‘08)

Jacquelyn (née Turmes) Mereness (B.A. ‘09, J.D., ‘12)

Marshall Hunt (B.S. ‘11)

Gus Penton (B.S. ‘11, B.S. ‘12)

Leah Boles (B.S. ‘14)

Michael Ojo (B.S. ‘16)

Phillip Sloane (B.S. ‘16)

Valeria Fabbrizzi (B.A. ‘17)

Joseph Allaire, Ph.D.

Thomas Andrews

Randall Bertolette, M.D.

Leroy Beverly, Jr.

Jean Bryant, Ph.D.

Jimmie Callaway, Jr.

Vijayalakshmi Challa

Nathaniel Charleston

Lloyd Charlton

Robert Connors

Lisa Conti

Bernice Davis

Galor Edgeworth

Karl Ericsson, Ph.D.

Ervine Flucas

Sergio Ginaldi, M.D.

Thomas Hawkins

Henry Henricks

Lena Hinkle

Martin Jaron

Rita Johnson

Roger Kaufman, Ph.D.

John Lunstrum

Jerry Pope

Ellen Quinsey

Katherine Ray

John Robbins

Shannon Robinson

Carol Ross

William Seaton, Sr.

Bessie Stringer

Bessie Thomas

Dorothy Wasson

Leroy Williams, Jr.

John Winchester

 

VIRES Fall 2020

Katherine (née Blood) Hoffman (B.S. ’36)

Esther (née Haeseker) Marshick (B.S. ’38)

Frances Pooser (L.I. ’38)

Katherine (née Nolan) Ansley (B.S. ’42)

Oberley (née Andrews) Brown (B.S. ’44)

Nell (née Parrish) Cunningham (B.A. ’45)

Jean Dart (B.S. ’45)

Paulette (née Leech) Emal (B.A. ’45)

Jean (née Mayhew) Fliess (B.A. ’45, M.A. ’51)

George (née Smith) Goode (B.A. ’45)

Jean (née Howell) Gwinn (B.A. ’47)

Josephine (née Dawkins) Krouse (B.S. ’47)

Betty (née Wickham) Mahaffey (B.A. ’47)

Eleanor Mahoney (B.A. ’48)

Jeanne (née Youngblood) McIntyre (B.S. ’48)

Frances (née Gray) Mercer (B.A. ’48)

Donice (née Whitty) Michael (B.S. ’48)

Virginia (née Blaich) Pollock (B.S. ’41)

Dorothy (née Jernigan) Ryan (B.S. ’49)

Gene Sapp (B.S. ’49)

Barbara (née Furman) Stephenson (B.A. ’49)

Lucille (née Timmons) Strickland (B.A. ’49)

Gloria (née Harrison) Whitty (B.A. ’49

Betty (née Brown) Allan (M.M. ’51)

Arthur Allwood, Jr. (B.S. ’55)

Alice (née Gordon) Arnwine (B.S. ’53)

James Atwood (B.S. ’56)

John Bacheller (B.S. ’58, M.S. ’59)

Mary (née King) Bain (B.A. ’56)

Lowell Balthaser (B.S. ’58)

Eleanor (née Scarborough) Barbree (B.S. ’55)

Robert Barnes (B.S. ’58, M.S. ’68)

Lee Benjamin (B.S. ’51, M.S. ’54)

Richard Benson (B.S. ’55)

Shirley (née Benson) Blackwelder (B.S. ’56)

Daniel Boltz (B.S. ’59, M.S. ’61)

Mary (née Gordon) Bryant (B.S. ’51)

JoAnne (née Sosalla) Butler (M.S. ’59)

James Campbell (B.S. ’56, B.S. ’56)

Jean (née Taylor) Carter (B.S. ’51)

Isabel (née Steagall) Chambers (B.S. ’51)

Fredrick Chapman (B.S. ’56)

Cecil Cheek (B.S. ’58, M.S. ’60)

Mary (née Looney) Cleare (B.A. ’59, M.S. ’69)

Felicia (née Wells) Cuming (B.S. ’51)

Lynda (née Cawthon) Darnell (B.S. ’59)

Lawrence Dickson (B.S. ’51)

Herbert Doughty (B.S. ’59)

Alice (née Peacock) Eddins (B.M. ’53, M.M. ’59)

Jean (née Martin) Fernald (B.S. ’52)

Carolyn (née Wedeles) Fixel (B.S. ’56)

Robert Ford, Jr. (B.S. ’55)

Cyrial Galloway (B.S. ’53)

Donald Griffin (B.S. ’50)

William Grow, Jr. (B.S. ’58, M.A. ’63)

Frank Guilford, Sr. (B.S. ’51, M.S. ’56)

Jeannette (née Folsom) Hager (B.S. ’55)

Bernard Hoffman (B.S. ’59)

Annie (née Parker) Howard (B.S. ’50)

Wayne Howell (M.A. ’50)

Dorothy (née Doe) Joline (B.A. ’52)

James Kinsey, Sr. (B.S. ’50)

Mary (née O'Steen) Kraus (B.S. ’54)

John Kreimeyer (B.A. ’56)

Bernhardt Leynes, Jr. (B.S. ’54, M.S. ’59)

Jeanne (née Hooker) Lloyd (B.S. ’51)

Howard Logue (B.S. ’56)

Thomas Maida (B.S. ’59)

Breece McCray, Sr. (B.S. ’52)

Kristina (née Stahl) Meyer (B.S. ’56)

William Moore (B.S. ’59)

Jacqueline (née Cox) Napier (B.M. ’50)

William Proctor, Jr. (B.S. ’53)

Herbert Purvis, Jr. (B.S. ’58)

Betty (née Gregory) Register (B.S. ’52)

Barbara (née Elliot) Robinson (B.S. ’50)

Russell Rodgers (B.S. ’59, M.S. ’71)

Jayne (née Etchison) Stirling (B.S. ’53)

Elizabeth (née Carey) Stone (B.S. ’56)

James Tippin, Jr. (B.S. ’50)

Carol (née Beers) Torgeson (B.S. ’54)

Dorothy (née Stephens) Turner (B.A. ’55)

Thomas Watson (B.S. ’59)

Elaine (née Geiger) Woodward (B.S. ’53)

Brian Alley (M.S. ’63)

Albert Allison (M.S. ’63)

Kay (née Bourquardez) Armer (B.S. ’61)

Thomas Ballweg (B.A. ’69)

Frances (née Meadows) Batts (B.A. ’64)

Karen (née Johnson) Beauchamp (B.S. ’61)

Albert Becker (B.S. ’65)

Willard Bentz (M.S. ’62, Ph.D. ’65)

Coleman Bevis, Jr. (B.S. ’61)

Wade Birch (M.S. ’63)

Carole (née Elliott) Bookhart (B.A. ’60)

Glenda (née Southard) Bowden (B.S. ’63)

Kenneth Branch (B.S. ’64)

Ronald Brooks (B.A. ’67)

George Camp (M.A. ’62)

William Carson, Sr. (B.S. ’61, M.A. ’67)

Francis Carter, Jr. (B.S. ’66)

Raymond Conitz (B.S. ’63)

Lloyd Cory (B.S. ’61, M.S. ’62)

James Craven (B.S. ’62)

Linda (née Walter) Crawford (B.S. ’62)

David Dale (B.S. ’60)

Dorothy (née Martin) Derosa (B.A. ’67)

Robert Disbennett (M.S.W. ’63)

Thomas Dobbins, Jr. (M.S. ’64)

Dolores (née Miller) Evensen (M.S. ’66)

Lyman Fletcher (B.A. ’64, J.D. ’69)

Anne (née Ruffin) Folsom (B.A. ’60)

Robert Fraser, Sr. (B.S. ’64)

Arlene (née Martin) Girvin (B.S. ’62)

Gordon Gluesenkamp, Jr. (B.S. ’67)

Donald Haddock (B.S. ’63)

Patricia Hebb (B.S. ’62)

Doris Henderson (B.S. ’66)

Jane (née Underwood) Hinman (B.S. ’62)

Marshall Hodz (B.S. ’69)

Earl Hopkins (B.S. ’61)

James Johnson (M.S. ’65)

Phyllis (née Moore) Johnston (B.S. ’62)

Stephen Kish (B.S. ’69, M.S. ’74)

Janice (née Campbell) Knapp (B.M. ’61)

Margaret (née DePuy) Land (B.S. ’64)

Neil Laubaugh (B.S. ’67)

James Marshall, Jr. (B.S. ’64)

Byron McClellan (B.S. ’68)

Victory (née White) McNamara (B.A. ’65)

Bert Messer (B.S. ’67)

Ronald Miller (B.S. ’65)

David Montford (B.S. ’69)

Jane (née Gossman) Moore (B.S. ’60)

William Morris, Sr. (M.S. ’69)

Barbara Moulton (B.S. ’63)

Sidney Patchett, III (M.S. ’68)

Ashton Peyrefitte, Jr. (B.S. ’67, M.S. ’69)

Odell Phillips (Ph.D. ’66)

Howard Phillips (B.S. ’69)

Myra (née Hodge) Ponder (B.S. ’63)

Albert Ralls (M.M. ’67)

Ann (née Kendall) Ray (B.A. ’64)

Edward Reid (B.S. ’64)

Dennis Richards (M.A. ’63)

Ernestine (née Burke) Roberts (B.A. ’60)

Maxine (née Moody) Rowland (B.A. ’63)

John Sansom (B.S. ’63, M.A. ’64)

Dunnovan Sapienza, Sr. (B.S. ’63, M.S. ’65, Ed.D. ’71)

Esther (née Rodgers) Schuh (B.A. ’61)

Betty (née Lentz) Siegel (Ph.D. ’61)

Jesse Stanley (B.S. ’63)

Frances (née Ireland) Stromberg (Ph.D. ’63)

Nancy (née Upchurch) Summers (B.S. ’61)

Henry Taylor, (Ph.D. ’65)

Margie (née Klink) Thomas (B.A. ’64, Ph.D. ’00)

Dorothy (née Stephens) Turner (M.S. ’69)

John Weber (B.S. ’68)

Edward Welch (B.S. ’64)

William Whitlock, III (B.S. ’68, J.D. ’71)

Leonard Williams, Jr. (B.S. ’62, M.S. ’67, J.D. ’73)

John Yarbrough (B.S. ’67)

Mona (née Price) Abbott (B.A. ’75)

Milton Acton (Ph.D. ’76)

Mary (née Scarborough) Adams (M.S. ’76)

Joseph Baker, Jr. (B.S. ’78)

Sandra (née Fanning) Baldwin (Ph.D. ’76)

Yvette Barrett (B.A. ’74)

Frank Bartlett, Jr. (M.S. ’70)

Eduardo Bastida (Ph.D. ’72)

Jill (née Farmer) Belanger (B.A. ’72)

Robert Bell, Jr. (B.A. ’72)

Fancheon (née Kirby) Boone (M.S. ’79)

Glenda (née Southard) Bowden (M.S. ’70)

Joseph Brennan III (B.S. ’71)

Bruce Brigham (M.S. ’71)

Ronald Brooks (J.D. ’70)

Terrie Brooks (B.S. ’74)

Mark Campbell (B.S. ’79)

Edward Camposano (B.A. ’70)

Samuel Carter (B.S. ’74)

Cristi (née Coons) Chester (B.S. ’76)

Billie (née Booth) Clark (B.S. ’76)

Charlene Cote (M.S. ’75)

James Crews (B.S. ’72)

Cecil Crews (B.S. ’78)

Charles Curry (J.D. ’78)

Charles Dabney, Jr. (B.S. ’70)

Mary Jane (née Swain) Daicoff (M.S. ’79)

Charles Duncan, Jr. (B.S. ’70)

David Eden (M.S. ’76)

John Elliott (M.S. ’70)

Paula Field (B.S. ’71)

Elaine (née Morrison) Foster (Ph.D. ’72)

William Fudge, Jr. (Ph.D. ’75)

Mark Gibbons (J.D. ’77)

Richard Goodin (B.S. ’78)

Darol Graham (Ph.D. ’74)

Peter Gretz (B.S. ’70)

Paula Guidry (B.A. ’74)

Harold Harden Ed.D.(Ed.D. ’79)

Kenneth Holmes (B.A. ’70)

Luther Humphreys, Jr. (D.B.A. ’77)

Mark Jenkins (B.S. ’71)

Marshall Jenkins (M.S. ’78)

Donald Jonas (B.F.A. ’71)

Julia Keen (B.S. ’76)

Michael Kelly (B.S. ’74)

Alan Knudson (B.S.W. ’73)

Frank Kreidler Esq.(B.S. ’70, J.D. ’73)

Margaret (née Melton) Loyless (B.S. ’75, M.S. ’80)

Tun Lwin (B.S. ’75, M.S. ’89)

William Mahaffey (B.S. ’71)

Edward Marshall (M.A. ’77)

James Maruniak (B.S. ’72, M.S. ’74)

Jon Marvin (B.A. ’72)

Mahlon McNiel (B.A. ’74)

Thomas Meredith (B.A. ’75)

Mohammad Meshkani (M.S. ’76, B.S. ’77, Ph.D. ’78)

Archie Miller (B.S. ’77)

Fredrick Milton (Ph.D. ’77)

Judith (née Dye) Moltedo (B.S. ’76)

Sen-Yoni Musingo (M.S. ’77, Ph.D. ’80)

Virginia (née Hutton) Oatman (B.M. ’73)

Patrick O'Leary (B.S. ’76)

Philip Perry (B.S. ’78)

Kent Portney (Ph.D. ’79)

Alfred Powell, Jr. (B.A. ’74)

Holly (née Knight) Pritchard (B.A. ’73)

Jean (née Luckman) Rasmussen (M.S. ’71)

Robert Renard (Ph.D. ’70)

Gloria (née Gregory) Rosser (M.S. ’78)

William Russell (M.S.W. ’76)

Mary (née Milford) Rutledge (M.S. ’73)

Leonard Rychtanek (Ph.D. ’79)

Richard Sanders (M.M.Ed. ’72)

Ann Shipman (B.A. ’78)

James Simmons (Ph.D. ’75)

William Snyder (Ph.D. ’77)

Linda Stanbrook (B.A. ’70)

Della (née Nielson) Steineckert (Ph.D. ’76)

Patricia Sutherland (B.S. ’70)

Grant Treiber (B.S. ’79)

Geraldine (née Levine) Turbow (Ph.D. ’75)

Myrtle Turner (M.S. ’76)

Kathryn Weaver (B.M. ’75)

Donald White, Jr. (B.S. ’78)

Sheryl Williams (M.S. ’76)

Dalton Worthington, Jr. (B.S. ’74)

Brenda Addison (B.S. ’81)

Erin (née Conroy) Adler (B.A. ’85, M.A. ’88)

Vivian (née Basterrechea) Alarcon (M.S. ’89)

Delmar Austin (B.A. ’87)

Mary (née Dunn) Baker (Ph.D. ’86)

Robert Barnes (B.S. ’82)

Kimberly (née Bragg) Bellamy (B.S. ’80)

Olivia (née Smith) Bilenky (A.A. ’85)

Jonathan Boone (B.S. ’83)

Charles Coe (B.S. ’81)

Kathleen (née Johnson) Cole (M.S. ’87)

Ruth (née Ditmore) Craig (B.S. ’81)

Joy Davidson (B.S. ’89)

Gregory Decembrino (B.S. ’82, B.S. ’85)

Randy Deckwerth (D.M. ’82)

Mary (née Hibbard) Deitchman (M.S. ’88, Ph.D. ’91)

Elizabeth (née Shiver) Ellrich (B.A. ’82)

Judith Honey (M.B.A. ’81)

Katherine (née Icardi) Hummel (M.S.W. ’82)

Tanya (née Strickland) Jones (B.S. ’87, M.S.W. ’88)

Barbara (née Hile) Kalinoski (M.S. ’88)

Richard Knox (B.S. ’88)

Kevin Odonnell (J.D. ’84)

Brian Petrie (B.S. ’82)

Gary Richards (B.S. ’89, M.B.A. ’95)

Jo (née Linch) Roman (M.S.W. ’86)

Dennis Scarry (B.S. ’81, B.S. ’96)

William Shiver (Ph.D. ’87)

Robert Wendel (B.A. ’80)

Luis Alcantara (B.S. ’90)

Terri Alexander (B.A. ’93, J.D. ’08)

Nancy (née Bauman) Anderson (B.S. ’90)

Rolland Baldwin, Jr. (B.A. ’93)

Olivia (née Smith) Bilenky (B.A. ’98)

Dominick Costa (B.S. ’92)

Anthony Dayes (B.S. ’90)

Marvin Ferrell (B.S. ’94)

Nathan Flanagan (B.S. ’91)

Kimberly (née Billa) Ford (B.S. ’93)

Matthew Gressel (B.A. ’92)

Dorothy Hines (B.S. ’99)

Sean Holliday (B.S. ’99)

Charlotte Hollowell (B.S. ’90)

Arnold Jeffer (B.S. ’90)

Jeffrey Johnson (B.S. ’94)

Robert Johnston (M.A. ’96)

Christopher Kochtitzky (M.S.P. ’92)

Peter Kraus (B.A. ’91, M.S. ’93)

Yvonne McIntosh (Ph.D. ’91)

Nathaniel Nicholson (B.S. ’99)

Lyndon Rodgers (M.P.A. ’94)

Thelma (née Tucker) Rountree (B.A. ’91)

William Turbeville (B.A. ’93, B.A. ’93, M.S. ’03)

Yusra Visser (M.S. ’98, Ph.D. ’03)

Lorraine (née McCullers) Waters (M.B.A. ’97)

Cheryl (née Sapp) Williams (M.S. ’93

Michael Boone (B.S. ’07, B.S. ’07)

Cynthia Colvin (M.S. ’01)

Janis (née Simpson) Delk (B.S. ’00)

Robert Doherty (B.A. ’00, B.A. ’01, B.A. ’05, B.A. ’10)

Nathan Hurst (B.S. ’01)

Elizabeth (née Schwarz) Lamb (J.D. ’00)

Christopher Lupu (B.S. ’03)

Paula Maceluch (B.S. ’00)

Joanne Maloney (M.S. ’08)

Melinda (née Dukes) Milles (Specialist ’05)

Leslie Patterson, Jr. (B.S. ’04)

Edwin Stirman (B.A. ’02, B.S. ’02)

Zachary Kelley (B.S. ’13)

Victoria (née Underwood) Taylor (B.A. ’18

Elkin Austin

Sylvia Beckwith

Emily Burkhead, Ph.D.

Lois Christie

Franklin Collinsworth

Domenick Cover, M.D.

Maryetta Cromartie

Frank Decastro

Sylvester Dickey

Theresa Edwards

Loretta Gibson

John Goldinger

Gloria Grizzle

James D. Jones, Jr.

James P. Jones, Jr.

Joy Kelley

Karen Laughlin

Heinz Luebkemann, Ed.D.

Elouise Manning

Yolande Mason

Samuel Moorer, Jr.

Tommy Sabourin

Richard Shook

Johnny Stringer, Jr.

Mona Warren

Rosetta Waymon

 

 

VIRES Spring 2020

Mada (née McColskey) Allen (B.S. ’34)

Alice (née Porter) Sexton (B.A. ’36)

Frances (née Bishop) Wolf (B.S. ’38)

Marjorie (née Means) Brown (B.S. ’40)

Evelyn (née Hussey) Kelley (B.S. ’40)

Martha Duncan (B.A. ’41)

Geraldine (née Shive) Grimes (B.S. ’41)

Marie (née Crouch) Williams (B.A. ’41)

Myrtis (née Louque) Clees (B.S. ’42)

Sarah (née King) Friedman (B.A. ’42)

Betty (née Thomas) Graham (B.A. ’42)

Leora (née Pruitt) King (B.S. ’42)

Ruth (née Asbury) Stewart (B.A. ’42)

Dorothy West (B.M. ’42)

Lucile (née Whitty) Cherry (B.A. ’43, M.A. ’59)

Helen (née Wellhoner) Farmer (B.A. ’43)

Mary (née Varn) Fort (B.S. ’43)

Betsy (née McMichael) Gilmore (B.S. ’43)

Aurora (née Cammarata) Mann (B.S. ’43)

Denora (née Ecker) Ramsey (B.S. ’43)

Virginia (née Webb) Julavits (B.S. ’44)

Carolyn (née Davis) Nicholson (B.S. ’44)

Sylvia (née Agress) Teich (B.S. ’44)

Frances (née Lewis) Van Bussum (B.A. ’44)

Mary (née McCormack) Brown (B.M. ’45)

Janet (née Pancoast) Cassady (B.A. ’45)

Gloria (née Shuman) Gaines (B.S. ’45)

Anabel (née Peacock) Mitchell (B.S. ’45)

Ruth (née Rice) Pitt (B.A. ’45)

Jane (née Bruns) Smith (B.S. ’45)

Ina (née Gotler) Colen (B.A. ’46)

Mary (née Bailey) Shealy (B.A. ’46)

Mary (née Diamond) Findley (B.S. ’47, M.S. ’66, Ed.D. ’80)

Annie (née Pullara) Gucciardo (B.S. ’47)

Mary (née Mims) Johnson (B.S. ’47)

Evelyn (née Howell) Overman (B.S. ’47)

Martha (née Burke) Waters (B.S. ’47)

Virginia (née Watford) Barker (B.S. ’48)

Frances Cannon (B.S. ’48, M.S. ’49)

Anne (née Fielding) Ford (B.A. ’48)

Peggy (née Welch) Gainer (B.M. ’48)

Phyllis (née Reindel) Hoffman (B.A. ’48)

Virginia (née Hatton) Kurtz (B.S. ’48)

Marjorie (née Clark) Metheny (B.A. ’48)

Gloria (née Hughs) Pabor (B.S. ’48)

Louise (née Lake) Schmidt (B.A. ’48)

Peggy Stanaland (B.A. ’48, M.A. ’54)

Carol (née Deters) Wilson (B.A. ’48)

Dorothy (née Snively) Adams (B.S. ’49)

Gladys (née Clark) Atz (B.S. ’49)

Pauline (née Tuttle) Blocher (B.A. ’49)

Robert Brewer (M.A. ’49)

Ruth (née Adams) Gingrich (B.S. ’49)

William Hewett, Sr. (B.S. ’49)

Hazel (née Clarkson) Hough (B.A. ’49)

Emily (née Golson) Howell (B.S. ’49)

Jane (née Wooten) Meigs (B.A. ’49)

Kenneth Powell (B.S. ’49)

Jessie (née Ayers) Price (B.A. ’49, M.S. ’55)

Renee (née Settle) Schubiger (B.A. 49)

 

Phoebe (née Miller) Carpenter (B.A. ’50)

Kathryn (née Carroll) Grennell (B.S. ’50)

Joyce (née Harper) Laidlaw (B.A. ’50)

Esther (née Howard) Langston (B.M. ’50)

Rosemary (née Dixon) Pierce (B.S. ’50)

Marguerite (née Myers) Schlitt (B.S. ’50)

Joanne (née Nelson) Apel (B.M. ’51)

June Day (B.S. ’51)

Carolyn Holder (B.A. ’51)

Donna (née Blackketter) McCrea (B.M. ’51)

Herbert Quay (B.S. ’51, M.S. ’52 51)

Mary (née Muster) Ryder (B.A. ’51)

Hazel (née Campbell) Shiell (B.S. ’51)

Betty (née Drake) Shiell (B.A. ’51)

Todd Silverman (B.S. ’51)

Coy Thomason (B.S. ’51)

Harry Weaver (B.S. ’51)

Curtis Beazley (B.S. ’52)

Mildred (née Hall) Bryant (B.S. ’52)

Barbara (née Lewis) Payne (B.S. ’52, M.S. ’59)

Martha (née Stephens) Todd (B.S. ’52)

Vivian (née Zigrang) Wells (B.S. ’52)

Marjorie (née Parker) Wessel (B.S. ’52)

Elin (née Haraldsdottir) Wofford (B.A. ’52, M.B.A. ’53)

Janie (née Brown) Buck (B.M.E. ’53)

Faustelle (née Kennedy) Dukes (B.S. ’53)

Peter Dunn-Rankin (B.S. ’53, M.S. ’54, Ed.D. ’65)

Nancy (née Erickson) Joern (B.S. ’53)

Halil Nabi (B.A. ’53)

Juliette (née Demetree) O’Connell (B.S. ’53)

Jimmy Patronis, Sr. (B.S. ’53)

Cornelia (née Bateman) Treadwell (B.A. ’53)

Robert Ward, Jr. (B.S. ’53, M.S.W. ’56)

Herbert Wiles (B.S. ’53)

Lera (née Carver) Bell (B.M. ’54)

Alice (née Long) Castillo (B.S. ’54)

Nancye (née Jones) Clark (B.S. ’54)

Richard Conn (B.S. ’54)

John Kerzan (B.S. ’54)

Judith (née Schuh) Lilly (B.A. ’54)

Patricia (née Gatlin) Maxwell (B.S. ’54)

Emma (née Guthery) Mosteller (B.M. ’54)

Richard Carroll (B.S. ’55, M.S. ’57, Ed.D. ’90)

Patsy (née Herndon) Jett (B.S. ’55)

Emily (née Ragsdale) Nuckols (M.A. ’55)

William Wisner, Jr. (B.S. ’55)

Laura (née Stabler) Beck (B.S. ’56)

John Crichton (B.S. ’56)

Miriam (née Swaim) Fielding (M.M. ’56)

Sanford Fuglestad (M.S. ’56)

Thomas Greenhaw (B.M. ’56, M.S. ’61)

Cynthia (née Baskin) Lyon (B.A. ’56)

Betty (née Willmon) Niedoroda (B.A. ’56, M.A. ’58, Ph.D. ’67)

Ann (née Dowell) Perry (B.S. ’56)

Hulan Whitehead (B.S. ’56)

Howard Willson (B.S. ’56)

Mary Albrecht (B.A. ’57)

Pauline (née Chance) Brannon (B.S., M.S.W. ’57)

Phyllis (née Hodgen) Capell (B.S. ’57, M.S. ’75)

Joan (née Strickland) Day (B.S. ’57)

Norman Fain, Jr. (B.A. ’57)

Mary Anne (née Turpin) Hani (B.S. ’57)

Sally (née Davenport) Hugli (B.S. ’57)

Barbara (née Phelps) Jackson (B.S. ’57)

Edwin Jenkins (B.S. ’57)

George Knight (M.S. ’57)

Theodore Lambert (B.S. ’57)

Joseph Lang (Ph.D. ’57)

Earl Lee (B.S. ’57, M.S. ’58)

Jane (née Allen) Lipe (B.A. ’57, M.S. ’69)

Ernest Miller (M.S. ’57)

Benjamin Powell, Jr. (B.S. ’57)

Lena (née McDaniel) Rhoades (B.S. ’57)

Ted Rybicki, Sr. (B.S. ’57)

Louis Schlitt (B.S. ’57)

Joe Smith (M.S. ’57, Ed.D. ’67)

Mabel Warren (M.A. ’57)

Janet (née Watson) Zeigler (M.M. ’57)

Charles Alley (B.M. ’58, M.M. ’63, Ph.D. ’76)

Charles Bohannon (B.A. ’58)

Gayle (née Utsey) Conyers (B.S. ’58)

Jim Haywood CPA(B.S. ’58, M.Acc. ’71)

Rodney Johnson (M.S. ’58)

Charles Jones (B.S. ’58)

Rodney Luttrell (M.A. ’58)

Mary (née Rose) Sewell (B.M. ’58)

Julian Simon (B.A. ’58)

Janie (née Little) Smallwood (M.S. ’58, Ph.D. ’73)

Clyde Sumner, Jr. (B.S. ’58)

Pace Allen, Sr. (B.S. ’59)

Curtis Chatham (B.S. ’59)

Stanley Etersque (B.S. ’59)

Judith (née Van Wyck) Fleet (B.A. ’59)

Edwin Marshall, Jr. (B.S. ’59)

Franklin Powell (B.S. ’59)

Jane (née Trimble) Wade (B.S. ’59)

Barbara (née Mueller) Williams (B.S. ’59)

D Askeland (B.S. ’60)

Betty Brady (B.A. ’60)

Susan (née Klein) Burch (B.S. ’60)

Jane (née Barr) Clinton (B.S. ’60)

Thomas Crawford, Jr. (B.S. ’60)

William Darsey (B.S. ’60)

Harvey Hampton, III (B.S. ’60)

Wayne Hobbs Ph.D. (B.M. ’60)

Jacqueline Knowles (B.M.E. ’60, M.S. ’63, Ph.D. ’74)

Nan (née Godfrey) Locher (B.S. ’60, M.S. ’68)

Sheila (née Nichols) McNeill (B.S. ’60)

Joe Moore (B.S. ’60, J.D. ’70 60)

Ross Peeler (B.S. ’60)

Gertrude (née Moore) Presley (B.S. ’60)

James Pridgeon (B.S. ’60)

Dennis Smith (B.S. ’60)

Claude Williams (B.S. ’60)

Roberta (née Warren) Abstein (B.M.E. ’61)

John Beranek (B.S. ’61)

George Bew (M.M. ’61)

Carol (née Singley) Carroll (B.S. ’61)

James Hafele (B.S. ’61, M.B.A. ’63)

Linda (née Kendrick) Heckman (B.S. ’61)

David Muench (B.S. ’61)

Oneta (née Downey) Troy (B.S. ’61)

Shirley (née Fossett) Wolfe (B.S. ’61)

Beverley Baker (M.S. ’62)

Bonnie (née Liston) Bass (B.S. ’62)

Jay Buchanan (B.M. ’62, M.M. ’67)

Robert Byrd (B.S. ’62)

Thomas Caudle (B.S. ’62)

William Chase (B.S. ’62)

Katherine (née Shearer) Clark (B.S. ’62)

Jack Davis (B.S. ’62)

Thomas Fortuna, Jr. (B.A. ’62)

Gail (née O’Grady) Larsen (B.A. ’62)

Margaret (née Young) Lawson (B.S. ’62)

Juliann (née Gabbert) Orvis (B.S. ’62)

Donald Powell (B.S. ’62)

Esther (née Larson) Rauschenplat (B.S. ’62)

Judith (née Freeman) Sauers (B.A. ’62)

Dorothy (née Swancey) Snyder (B.A. ’62)

Beverly (née Baldwin) Spencer (B.A. ’62)

Marilyn Swears (M.S. ’62, Ph.D. ’77)

Rochelle (née Stephens) Williams (M.M. ’62)

Lee Armstrong (B.A. ’63, M.S. ’65, Ph.D. ’73)

Lowell Ayers (B.S. ’63)

Gerard Belanger (M.S. ’63)

Ernest Berger, Jr. (B.S. ’63, Ed.D. ’91)

Sally (née Doughty) Clay (B.A. ’63)

James Davis (M.M. ’63)

Beverly (née Craver) DeChiaro (B.S. ’63)

Barbara (née Hornbeck) Feldman (B.S. ’63, Ed.S. ’77, Ph.D. ’82)

Angelo Guastaferro (M.A. ’63)

Douglas Hendriksen (M.S. ’63)

June (née King) Howard (B.S. ’63)

Richard Little, Sr. (B.S. ’63)

James Nelson (B.S. ’63)

Linda (née Howell) Riddle (B.M.E. ’63)

Nick Sapin (B.S. ’63)

Roland Sweet (B.S. ’63)

Allyson (née Pollard) Warren (B.S. ’63)

Elizabeth (née Allen) Chadwick (B.S. ’64)

Pamela (née Doud) Delaney (B.A. ’64)

Michael Lacagnina (B.A. ’64)

Francis McCormack (Ph.D. ’64)

Ernestine (née Aderholdt) Midgett (B.S. ’64)

Michael Morton, Sr. (B.S. ’64)

Michael Parker (B.S. ’64)

Dale Reeves (B.S. ’64)

Linda (née Durrett) Riffe (B.S. ’64)

James Rountree (B.S. ’64)

Donald Sellers (B.S. ’64)

Sharon (née Brown) Smith (B.A. ’64)

William Tyre (B.A. ’64)

Virginia (née Russell) Aldred (B.S. ’65)

Susan Brooksbank (B.A. ’65)

John Danielson (B.S. ’65)

Carol (née Claire) Jordan (B.S. ’65)

James Justiss (B.S. ’65)

Judith (née Bigelow) Leslie (B.S. ’65)

Joyce (née Brown) Meffert (B.S. ’65)

Robert Perkins (B.S. ’65)

Ronald Yarbrough (B.S. ’65)

Sarah (née Langley) Adair (B.A. ’66)

Roger Adams (B.S. ’66, Ph. D. ’80)

William Bishop, III (B.S. ’66)

Lewie Casey, Sr. (B.S. ’66)

Donnie (née Nelson) Coleman (B.S. ’66)

Joseph Farley, Jr. (B.A. ’66, J.D. ’70)

Robert Galford (M.S. ’66)

Shirley Garland (M.S. ’66)

Leon Gruska (M.S. ’66)

Jeanne (née Bode) Harnischfeger (M.S. ’66)

James Heisler, Jr. (B.S. ’66)

Suzanne (née Pierson) Hill (B.M. ’66)

David Knight (Ph.D. ’66)

Harold Panzik (B.S. ’66)

Beverly (née Borgioli) Sheffield (B.S. ’66)

Sandra Skeenes (M.M. ’66)

Robert Walser (B.S. ’66)

Mary (née Fagot) Wheeler (B.A. ’66)

Stephen Bogan (B.S. ’67)

William Clickenger (B.S. ’67)

John Deluisi (Ph.D. ’67)

Barbara (née Mahaffey) Derrer (B.S. ’67)

Roy Ellis (B.A. ’67)

Naaman Faile, Jr. (B.A. ’67)

Douglas Focht, Jr. (B.M. ’67)

Paul Glenn, Jr. (B.A. ’67)

Fordyce Mason, III (B.A. ’67)

Bruce McMann, Sr. (B.S. ’67)

Richard Mudd (B.S. ’67)

Ernest Nolan, Jr. (B.S. ’67)

Henry Noworyta (B.S. ’67)

Peggy Patterson (M.S. ’67)

Willard Remiem (B.S. ’67)

Charles Sanders, Jr. (M.A. ’67, Ph.D. ’79)

Teresa (née Sellers) Trammell (B.S. ’67)

Joyce (née Zimmerman) Van Ness (M.A. ’67)

Edwin Wheeler (B.S. ’67)

Margaret (née Woolard) Wilkinson (B.A. ’67)

Charlotte (née Allen) Williams (B.A. ’67, M.S. ’72, Ph.D. ’79)

Roger Adams (M.S. ’68)

Julein (née Paulson) Axelson (M.S. ’68)

James Banim, III (B.M. ’68)

Jack Bechtol (B.S. ’68)

Walter Brown, III (B.A. ’68)

Howard Danford (B.S. ’68, M.S. ’72)

Joan (née Starr) Denman (M.S. ’68)

John Fiero (Ph.D. ’68)

Seymour Gelber (M.S. ’68, Ph.D. ’71)

Glenda (née Fletcher) Hall (B.S. ’68)

Joyce (née Leagan) Hardy (B.A. ’68)

Barry Holm (B.S. ’68)

James Martin (B.S. ’68)

Susan McClellan (B.A. ’68)

John McKenzie, Jr. (B.S. ’68)

Walter Miller (M.S. ’68)

Patricia Muar (B.S. ’68)

Robert Myers (M.S. ’68)

John Rivers (B.S. ’68)

Richard Steinke (B.S. ’68)

Robert Turner, Jr. (B.S. ’68)

William Van Dyke, III (B.S. ’68)

Jerry Vaughan (B.S. ’68)

James Vaught (B.A. ’68, J.D. ’71)

Thomas Williams (B.S. ’68)

Robert Woolley (B.S. ’68)

Joseph Alfonso, Jr. (B.S. ’69)

Stephen Bayless (B.M.E. ’69)

Judy (née Morrow) Dodds (B.A. ’69)

William English (M.A. ’69)

Bruce Foster (Ed.D. ’69)

Michael Halloran (B.S. ’69)

Lloyd Hankinson (B.S. ’69)

Robert Levine (M.S. ’69)

Paul Oliver, IV (B.S. ’69)

Susan (née Humphrey) Owens (M.S. ’69)

Jack Pelham (B.S. ’69, M.S. ’70)

Stephen Pinney (M.S. ’69)

Gary Roberts (B.A. ’69)

Bonny (née Fleek) Tremblay (B.S. ’69)

Dennis Wackerly (M.S. ’69, Ph.D. ’73)

Ronald Wilkerson (B.S. ’69)

John Winterle (B.S. ’69)

Walter Brown, III (M.S. ’70)

Cathy Carson (B.S. ’70)

Barbara (née Walker) Coburn (M.S. ’70)

Gretta Hammarstrom (B.S. ’70)

John Harrison (B.S. ’70)

Glenn Henderson, Jr. (M.B.A. ’70, D.B.A. ’74)

Robert Howell (B.A. ’70)

Dudley Johnston (B.S.W. ’70)

Louis La Grand (Ph.D. ’70)

Timothy Lazarus (B.S. ’70)

Gordon Logan (B.A. ’70)

Dean Meyer (B.S. ’70)

Sherry Morford (B.S. ’70)

Cynthia Poulos (B.S. ’70)

Jane (née Morris) Prosser (B.S. ’70)

David Rabenold (Ph.D. ’70)

James Spooner (B.S. ’70)

Janice Stewart (B.A. ’70)

Edward Tribble (M.S. ’70)

Reta (née Lewis) Wegele (B.S. ’70)

Elizabeth Wilson (B.S. ’70)

Virginia Adams (M.S. ’71)

Constance (née Rivers) Anderson (M.S. ’71)

Richard Banta (M.B.A. ’71)

Rachel Clayton (B.A. ’71)

Gary Fritz (B.S.W. ’71)

Jeffrey Jansen (B.S.W. ’71)

Paul Nowak (M.B.A. ’71, D.B.A. ’79)

Frank Pittman (M.S. ’71)

David Schlobohm (B.A. ’71, M.S. ’74)

Albert Spradley (B.A. ’71, M.S. ’80)

Gloria Walker (M.S.W. ’71)

Brian Bengtson (B.S. ’72)

Judith Blucker (Ed.D. ’72)

Barbara Carter Palmer (Ed.D. ’72)

Nan Jo (née Corbitt) Coleman (Ph.D. ’72)

Maureen Fenlon (M.S.W. ’72)

James Griffin (B.S. ’72)

Margaret Howell (Ph.D. ’72)

William Law (B.S. ’72)

John O’Toole (B.A. ’72)

Elizabeth (née Fraleigh) O’Toole (B.A. ’72)

James Reitwiesner (M.S. ’72)

Robert Riley (B.S.W. ’72)

Tom Roop (Ph.D. ’72)

James Scott (M.B.A. ’72)

George Searcy (B.S.W. ’72)

Barbara (née Gammon) Sheridan (B.S. ’72)

Jay Stokes (B.S. ’72)

Joyce (née Pepper) Ward (B.S. ’72, M.S. ’74)

Jerry Butler (B.S. ’73)

Phillip Clikas (M.S. ’73, Ed.S. ’76)

William Cotter, Jr. (B.S. ’73)

Helen (née Hayes) Harris (Ph.D. ’73)

Maureen (née Mahoney) Hull (B.S. ’73)

Ellen (née McCarthy) Landells (M.S.W. ’73)

Kenneth Lindlau (B.S. ’73)

Alan Livingston (B.A. ’73)

Mercedes Losada (B.M.E. ’73)

Sanford Lovingood (B.S. ’73)

Anthony Mixon (M.P.A. ’73)

Deborah (née Jarina) Naone (B.S. ’73)

Louis Nelson, Sr. (B.S. ’73)

Charles Sanders (M.B.A. ’73)

John Watts (B.S. ’73)

Wayne Webb, Jr. (J.D. ’73)

Mae Clemons (Ph.D. ’74)

Minnie (née Duffee) Crump (M.S. ’74)

Donald Davis, Sr. (B.S. ’74)

Sharon (née Desvousges) Hartman (M.S. ’74, Ph.D. ’78)

James Hensley (B.S. ’74)

Ronald Horlick (M.S. ’74)

Peter Lambo (B.S. ’74)

Pamela McDonald (B.A. ’74, M.S. ’81)

Mark Nathan (B.S. ’74)

Jess Sandberg, Jr. (M.S. ’74)

Sylvia (née Taylor) Sharron (B.S. ’74, M.S. ’75)

Barbara (née Williams) White (B.S.W. ’74, M.S.W. ’75, Ph.D. ’86)

Richard Bogdanoff (B.S. ’75)

Theodore Brannen, Jr. (B.M.E. ’75)

Seaborn (née Smith) Buchanan (M.S.W. ’75)

Joseph Crutchfield (B.S. ’75)

Frank Francisco (B.S. ’75)

James Frassrand (B.S. ’75)

Kay (née Ruthven) Hagan (B.S. ’75)

Helen (née Henderson) Hildebrand (M.S. ’75)

Vernita (née McCray) Hughes (M.S.W. ’75)

Eleanor (née Mitchell) Hunter (J.D. ’75)

Rick Lester (B.S. ’75, M.S. ’76 75)

Robert McRae (B.S. ’75)

Richard Neville, Sr. (B.A. ’75)

Raymond Perone, Jr. (B.S. ’75)

Alexander Reiss, Jr. (B.S. ’75)

Susan (née Thies) Rowe (B.S. ’75)

Rhea (née Bernstein) Schwartz (Ed.D. ’75)

Ronald Sigler (Ed.S. ’75, Ph.D. ’77)

Amos Smith, Jr. (M.S. ’75)

Harrison Whitman, Sr. (Ph.D. ’75)

George Willson, Jr. (B.A. ’75)

Priscilla (née Cantwell) Farrow (B.S. ’76, M.S.P. ’84)

Catherine (née Garrison) Haight (B.S. ’76)

Leonard Inge, Sr. (M.S. ’76)

Betty (née Black) Mitchell (M.S. ’76)

Walter Moody, Jr. (B.A. ’76)

William Robeysek (B.S. ’76)

Michelle (née Dorgan) Scott (B.S. ’76)

Robert Weimert (B.A. ’76)

Patricia (née Holden) Campbell (B.S. ’77)

Marilyn Carifi (M.S.W. ’77)

Claude Hilton, Jr. (B.S. ’77)

Kae (née Basile) Ingram-O’Brien (M.S. ’77)

David Islitzer (Ed.S. ’77)

Daniel Leblanc (B.S. ’77)

Susan (née Mitchell) Lee (B.S. ’77)

Nancy (née Slate) McCann (B.S. ’77)

Sara (née Sydnor) Sydnor (B.S. ’77)

Priscilla Anderson-Carter (B.S. ’78)

Jo Brooker (B.A. ’78)

Jonathan Browne (B.S. ’78)

Stephen Bullock (M.S. ’78)

Daniel Clemenz (M.M. ’78)

Eva (née McBride) Curry (M.S.W. ’78)

Gary Foleno (B.S. ’78)

Carol Haenni (Ph.D. ’78)

Mary (née McCormick) Hodes (A.A. ’78)

Sean Pernice (B.A. ’78)

Geneva (née Lassiter) Rowe (Ph.D. ’78)

Elizabeth Cawood (D.Mus. ’79)

Evelyn (née Birch) Florence (M.S. ’79)

Kim (née Heimbuch) Gering (B.S. ’79)

Maria Pitner (Ph.D. ’79)

Charles Proctor (B.S. ’79)

Rhonda (née Lineburg) Rinker (M.M. ’79)

Roger Adams (Ph.D. ’80)

Joseph Adejokun (B.S. ’80, M.S. ’82, Ph.D. ’85)

Helen (née King) Ferguson (M.S.W. ’80)

Cassandra Floyd (B.S. ’80)

Stephen Goetz (M.S. ’80)

Mark Goldman (M.A. ’80)

William Johnson (B.S. ’80, J.D. ’83)

Larry Jones (B.S. ’80)

Gary Schreier (B.S. ’80)

Gregory Simmons (B.S. ’80)

Wendy (née Kiehnau) Welch (B.A. ’80)

LaRae (née Bartholomew) Chatelain (Ph.D. ’81)

Richard Crowley (B.S. ’81)

Gerald Cummings (M.B.A. ’81)

Nicholas DiLuzio (B.A. ’81)

Imogene (née Hanson) Gunnels (Ph.D. ’81)

Cherry (née Rivers) Rivers (B.S. ’81)

Jerry Armstrong (B.S. ’82, M.A. ’85)

Douglas Brown (B.S. ’82)

Robert Davis (M.B.A. ’82)

Randall Dove (B.S. ’82)

Patricia (née LaFever) Hansen (M.S.W. ’82)

Linda (née Hall) Shaw (B.S. ’82)

Ramona (née Cummings) Singleton (B.S. ’82)

James Osborn (B.S. ’83)

Dag Zachariasen (B.S. ’83)

Kevin Baghdoian (B.S. ’84)

Mary (née Mauriello) Decicco (B.S. ’84)

David Prior (B.S. ’84)

Mary (née Ferron) Transleau (B.A. ’84)

Maria-Abelaide Bilelo (Ph.D. ’85)

Jane (née Gladson) Boline (B.S. ’85)

Peggy Dyson (M.S.W. ’85)

Todd Hunter, Sr. (B.S. ’85)

David Riddle (B.S. ’85)

Ann Winfree (M.S. ’85)

Mark Blackledge (B.S. ’86)

Beverly (née Kirby) Gregory (M.S. ’86)

Elizabeth Kay (M.F.A. ’86)

Douglas Lemmon (M.S.W. ’86)

David Linn (B.S., 86)

William Miller (B.S. ’86)

Susan Wellman (Ph.D. ’86)

Charles Gear (B.A. ’87)

Helen (née Eikman) Hildebrand (B.S. ’87, M.S.W. ’93)

Suzanne (née Andrews) Kilker (B.S. ’87)

Sean McCrone (B.S. ’87)

John Sorenson (B.S. ’87)

Victoria Wells (B.S. ’87)

Gene (née Stimart) Beardsley (M.S.W. ’88)

Katharine (née Rudy) Bergmann (M.S. ’88)

Alan Devney, Jr. (B.S. ’88)

Mary LaFon (B.A. ’88)

John Snelling (B.S. ’88)

Mark Bartholome (B.S. ’89)

William Bowen (B.S. ’89)

Ronald Norris (B.S. ’89)

William Waters, Jr. (B.S. ’89, J.D. ’95)

Susan (née Mangum) Cuthbertson (B.S. ’90)

Peter Harris (J.D. ’90)

Kami Lawson (A.A. ’90)

Dorothy (née Parrick) Miller (J.D. ’90)

Mary Miller (B.S. ’90)

Linda Tait (B.S. ’90)

Janet Wilson (B.A. ’90)

Janet Blackwell (B.A. ’91)

Laura Ingram (B.S. ’91)

Jessica (née Laughlin) Lunsford (B.A. ’91)

Sabrina (née Dreggors) Brees (B.S. ’92)

Jacquelyn (née Williams) Brown (B.S. ’92)

B. Durette (Ph.D. ’92)

Mozella Gainous, Jr. (B.S. ’92)

John Nesmith (M.B.A. ’92)

Catherine (née Pickett) Orlofsky (B.S. ’92)

Mary (née Clements) DeGeorge (Ed.S. ’93)

Pamela (née Odum) Ferguson (M.S.W. ’93)

Janet (née Jenkins) Linke (B.S. ’93, M.F.A. ’95)

Sabra (née Albert) Nickas (B.A. ’93)

Katherine Ray (A.A. ’93)

Christopher Tellbuescher, Jr. (B.S. ’93)

David Vermette, Sr. (B.S. ’93)

Rachelle (née Harrington) Williams (B.S. ’93)

Paul Beaudoin (M.S. ’94)

William Deaver, Jr. (Ph.D. ’94)

Gregg Kamp (J.D. ’94)

Ada (née Hower) Redmon (B.S. ’94)

Kimberly Napier (B.S. ’95, M.S. ’13)

Eric Padgett, Jr. (B.S. ’95)

Katherine Ray (B.S. ’95)

Karen Merritt (B.S. ’96)

Heather Wallace-Bridwell (B.S. ’96, J.D. ’99)

Mosell Washington, Jr. (B.S. ’96, M.S.W. ’98 96)

Eric Hackendale (B.F.A. ’97)

James Kerns, Jr. (A.A. ’98)

Sara (née Holland) Korte (M.S. ’98)

Kimberley Young (B.S. ’98)

Shanna Ferring (B.S.N. ’99)

James Swearingen, III (B.S. ’99

Erin Earle (B.S. ’00)

Jenny (née Turnage) Harry (B.S. ’00)

Sean Nelson (J.D. ’00)

Carmen White (B.A. ’00)

Andrew Ellis (M.S. ’02)

Terry Hobbs, Jr. (B.S. ’02)

Jeffrey Walters (B.A. ’02)

Lauren (née Brown) Accurso (B.S. ’03)

Robin (née Douglas) Jackson (M.S.W. ’03)

Mark Jacobson (B.S. ’03)

Jennifer (née Harris) Arnold (M.S. ’04)

Aaron Hilbun (D.Mus. ’04)

Erica (née Ambrose) Hoffman (B.S. ’04)

William Wilkinson (B.S. ’04)

Richard Joyner (B.S. ’05, M.S. ’12)

Larry Nettles (B.S.N. ’05)

Michael Johnston, Jr. (B.S. ’06)

Thomas Lewis, Jr. (J.D. ’07)

Brandon Ebanks (B.S. ’08)

Mary Lescher (B.A. ’08, M.A. ’10, Ph.D. ’17)

Steven Godbey, Jr. (B.S. ’09)

Ruth Nettles (B.A. ’09, M.P.A. ’14)

Gary Mitchell, Jr. (B.A. ’11, B.S. ’11)

Patrick Gravis (B.S. 12)

Priscilla Roberts (J.D. 12)

John Crispino (B.S. 13)

Johnathan Spooner (B.S. 15)

Daniel Altman (B.S. 16)

Anthony Rawls (B.S. 17)

Brennan Walsingham (B.S. 17)

Louverne Barron

Eric Baxley

Sarah Black

Hans Braendlin

Grace Brock

Addie Bruton

Ernest Burkman, Jr.

Frances Cannon, Ed.D.

Barbara Carter Palmer, Ed.D.

Matthew Cohen

Andora Collins

Alice Conner

Maggie Dillard

Charles Durbin

Andrew Ellis

Betty Erlandson

Rodman Ford, Sr.

Willis Forman

Eddie Gray

Leslie Griffin

Thomas Hicks, M.D.

Addie Holmes

Nancy Key

James Lee

Kathy Lee

Mary Lescher, Ph.D.

Jessie Lovano-Kerr, Ph.D.

Sanford Lovingood

Gary Lyda

Annie McCall

James Nastasi

Mary Newberry

Mary Sue Nichols

Gerald O'Connor

Robert O'Neal, Ph.D.

Lawrence Palmer

Nicholas Pappas

Beverly Pitts

James Proctor

Herbert Quay, Ph.D.

Anthony Rawls

Gwendolyn Reed

Priscilla Roberts

Glendell Russ

Eugene Scott

Lisa Scott, Ph.D.

Frank Sherwood, Ph.D.

Gregory Simmons, M.D.

Robert Smith, Jr.

Beverly Spencer

Randy Stiegler

Joy Tilley

Thomas Traxler

Iris Turner

Daisy Ward

Betty Willard

Mildred Williams

Charlotte Williams, Ph.D.

Ellison Womack

Donald Wommack